BANDOL – MEZI PEVNINOU A MOŘEM

Historie vinařské oblasti Provence v jihovýchodní Francii se píše již od 6. století před n.l. Označení Bandol AOC získala klíčová apelace této oblasti roku 1941 a stala se synonymem pro odrůdu Mourvèdre, která je hlavní a stěžejní složkou (min. 50%) místních červených vín. Takových, která by bylo těžké vytvořit v jakékoli jiné oblasti Francie. Mourvèdre dozraje spolehlivě pouze v tak slunečném a horkém podnebí, jaké panuje podél pobřeží Středozemního moře. Kromě červeného se ale Bandol může pyšnit též skvělými růžovými i bílými víny.

Bandolské vinice se nacházejí v přírodním amfiteátru, na terasách o celkové rozloze okolo 1600 hektarů. Místní vína, zrozená z vášně a úcty k apelaci a terroiru daného místa, tvořeného chudými a vyprahlými půdami z vápence a marny (pevná směs jílu a vápence), v sobě skrývají charakter každého jednotlivého vinaře.

Vinice s výhledem na jih na moře se těší ročnímu slunečnímu svitu téměř 3000 hodin. U nohou ji Středozemní moře chrání před teplotními rozdíly, zatímco na výšinách kopce s borovými a dubovými lesy blokují chladný Mistral přicházející ze severu.

Teprve po setkání se s těmi, kteří každý den vytvářejí toto bohatství, dokážete Bandol plně ocenit. Být Bandolem vyžaduje něco speciálního. Uběhlo mnoho let od zasazení vinné révy až po ochutnávku první láhve.

Již v červnu se provádí takzvaná zelená sklizeň (přebytečné trsy jsou nemilosrdně odříznuty), aby mohly zůstat jen ty nejlepší hrozny, které jsou po dozrání sbírány vždy pouze ručně, aby nedošlo k jejich poškození.

Červené víno pak musí zrát minimálně 18 měsíců v sudech, aby mohlo být schváleno jako Bandol AOC.

TRADICE TRVAJÍCÍ VÍCE NEŽ 500 LET

VINAŘSTVÍ S HISTORIÍ A PŘÍBĚHEM

12

POVOLENÝCH ODRŮD

DALŠÍ ODRŮDY JIŽNÍ FRANCIE

GRENACHE BLANC
1.

GRENACHE BLANC /syn. Garnacha blanca/

Další z důležitých odrůd jižní Francie. Není povolena pro AOP Bandol, ale smí se používat pro mimoapelační bílá vína. Jedná se o robustní a mírně produktivní odrůdu hroznů. Přidává vínům na kulatosti a jemnosti. 

Kvalita

Kvalita je doménou našich vín. Patří k absolutní špičce nejen v oblasti Bandol, ale v celé jižní Francii.

Chuť

Produkujeme pouze vína, která Vás pohladí na jazyku i na duši.

Historie

Naše historie je dlouhá více než pět století.