Zajímavosti, pěstování a specifické vlastnosti bandolských vín
Pokud jste četli náš článek o nejstarší vinařské oblasti v Provence Bandolu, jistě vás zaujme i tento, o zajímavostech a specifických vlastnostech bandolských vín.
Abyste dobře pochopili podstatu bandolských vín, musíte nejdříve vědět, s jak omezeným prostorem a produkcí vinaři pracují. Bandolské vinice zabírají zhruba 1600 ha vinic a v Bandolu se vyprodukuje 55 000 hl vína ročně. Pro srovnání v celé Provence se ročně vyrobí asi 1 500 000 hl vína z celkové rozlohy 30 000 ha vinic.
Vinice v Bandolu se vyznačují nejen na evropské, ale i celosvětové poměry vysokým stářím keřů vinné révy, což samo o sobě díky přirozené redukci zajištuje vysoce kvalitní hrozny pro výrobu vína. U mladších keřů pak vinaři provádějí poměrně výraznou redukci výnosu, v některých případech až na polovinu, aby docílili vyšší jakosti hroznů. Nutí je k tomu i apelační pravidla, která vychází z tradičních a osvědčených postupů vedoucích k zachování kvality vín a ve Francii jsou zároveň ukotvena legislativně. Většina vinařů si tuto podmínku dobrovolně posunuje ještě dál. Jinak by sice vyrobili mnohem více vína, ale ve výrazně nižší kvalitě.
Tato odrůda, která je ve vínu nejvíce zastoupena, hraje velkou důležitost. Je to pozdě dozrávající modrá odrůda, která potřebuje opravdovou „sluneční výheň" během celého léta i podzimu, jinak hrozny nedosáhnou plné zralosti. Dává vínu sytou, temnou barvu a typický charakter vůně a chuti s tóny kávy, kůže a podhoubí. Po staletí se z ní v této méně známé vinařské oblasti Provence vyrábí plná a strukturovaná červená i růžová vína vysoce ceněná po celém světe pro svou bohatost a plnost. Bandolská růžová vína jsou solidně stavěná a vydrží několik let ve sklepě, což se jinak o spoustě provensálských „rosé" říci nedá. Růžová vína z Provence nejsou podobná žádným jiným vínům z celého světa.
Bílým bandoským vínům tu dává nezaměnitelnou vůni a chuť zejména odrůda Clairette. Výroba bílých vín činí pouhých asi 5 % z celkové produkce, ale jsou to vína, která těžko snesou srovnání a zanechají silný dojem.
Červená vína z Bandolu navíc musí zrát nejméně 18 měsíců v dřevěných sudech. Nejde však o klasické soudky "barrique", ale o podstatně větší sudy nazývané "foudre".
Víno má navíc velký obsah jódu, mořské soli a železa, což má pozitivní vliv na lidské zdraví. Je to díky větrům vanoucím od moře a kořenům dosahujícím až 80 metrů k podzemním mořským vodám.
Tak co, dostali jste chuť vyzkoušet bandolská lahodná vína? Nebo již máte osobní zkušenost? A jaké vám chutnají nejvíce?
Podělte se s námi se svými zkušenostmi pod článkem...
Prohlédněte si naši nabídku výjimečných bandolských vín, která jsme pro vás pečlivě vybrali v těch nejlepších bandolských vinařstvích